Home Page

Meet the Staff

Year group and

class name

Staff Member

Main Responsibility

Teaching Assistant

 

Miss Liz Fenlon

Headteacher

SLT

Designated Person

Appraisal lead

Strategic

Lead DP/MCAF

Teaching and Learning

Safeguarding

Health and Safety

 

 

Nursery NH

 

Nursery NT

 

Ms Laura Burton

 

Mrs Katherine Drayson / Mrs Emma Jones

 

 

 

Miss Kerry Delaney

 

Miss  Amanda Edgar

 

Reception RH

Miss Jamie- Lee Kennedy

Music

 

Miss Claire Isherwood

Miss Ewa Wojtowicz-Byc

 

Reception RT

Mrs Karen Skerritt 

EYFS Lead

Deputy SENDCO

 

Miss Rachel Birch

 

1H

 

Mrs Sue Delaney

 

Miss Mahmood

1T

Miss Ellie McGeary 

 

RE/CW

 

 

Miss Ashma Patel

Ms Katarzyna Ciezyk

 

2H

 

Ms Laura Brothwood

 

 

 

Humanities

 

 

Mr Luke Brown

 

2T

Miss Magda Krzeszowiak

 

Maths

 

Mrs Jess Foster

3H

Miss Kim Glaysher

 

 

Wider Curriculum

Development Lead

Science

 

Mr Joel Dyer

3T

Mr. Luke Berry

NQT

 

 

Miss Debra Johnson

Mrs Janine Hewling

 

4H

 

 

4T

Mr Tom Spotwood NQT

 

 

Mr Oliver Fielden (NQT)

 

 

Miss Mandy Quinn

Mr Anthony Appleton

 

Miss Bethanie Beard

 

5

 

Mrs Sue Harling

 

Writing Lead

Art/Design DT

 

 

Mr Dale Clavin

 

 

6

 

Miss Judith Howell

 

 

 

 

Key Stage 2 Lead

SLT

Assistant Headteacher

English

Behaviour

Miss Lesley Hagan

Mr Luke Brown

Mr Joel Dyer

 

 

Mr Paul Litten

 

SLT

Deputy Headteacher

Designated Person

Assessment lead

LAC

Pupil Premium

Rota/Timetables

Supply cover

 

  Miss Jemma Brown

SLT

Acting Assistant Headteacher

Key Stage 1 Lead

SENCO

Designated Person

 
  Miss Karina Jackson TA Lead / Intervention Manager  

 

Mr Scott O’Leary

Pupil Well-being Lead

PPA

PE

Wider Opps

PSHE

Healthy Schools

 

 

Miss Alison Eccles/

Miss Isobel Wren

Music

Instrument tuition

 

 

Support and admin staff

Kelly Worthington

School Business Manager

Toni Morgan Attendance (PT)

Lisa Casey

Administration

Gillian Southward Administration (PT)

Jen Henderson

Safeguarding Officer (PT)

Bethanie Beard

Out of School Club Coordinator

Jamie Berry

Site Manager

Julie Home

Cleaner

Sonia Leonard

Cleaner

Lisa Fox

Cleaner

Tracey Hayward

Cleaner

Learning Support

 

Louise Woods Reading Recovery / Phonics lead

Lesley Hagan

Attendance

 

Lunchtime Organisers

June Kirkham (Senior LO)

Marie Wilde

Sonia Leonard

Maimoona Ali

Lisa Fox

Laura Rimes

Laura Hayward

Roberta Brown

Katarzyna Ciezyk

Kirsty Jackson

Tracey Hayward

Tara Madden Stamp

Linda Hunt

Dawn Hunt

Anna Fouda Ongolo

Sandra Sutton

Sandra Kilroy Chloe Gregson